Életet mentett a nyelvtudás

A 2. világháborúban néhányan a leleményesség és a gyors gondolkodás segítségével menekültek meg a biztos haláltól. Volt, akin a nyelvtudás segített…

Életet mentett a nyelvtudás

A perzsa nyelvleckék nyelvtanára egy kukkot nem beszélt perzsául!

A 2. világháborúban néhányan a leleményesség és a gyors gondolkodás segítségével menekültek meg a biztos haláltól. Volt, akin a nyelvtudás segített…

A film főhőse Gilles, aki egy belga rabbi fia. A második világháborúban egy német koncentrációs tábor foglya. Nem beszéli a perzsa nyelvet, ennek ellenére fogva tartóját, a koncentrációs tábor főszakácsát erre a nyelvre oktatta. Hogyan lehetséges ez?

Kitalál egy új nyelvet, ehhez minden nap új szavakat és nyelvleckéket. Miközben tanít, saját magának is meg kell tanulnia a maga által kitalált, perzsának hazudott nyelvet! Ha túl akarja élni a borzalmakat…

Megtörtént események nyomán

A film Wolfgang Kohlhaase novellája, az „Egy nyelv feltalálása” nyomán keletkezett. De százával léteznek hasonló történetek, amelyek arról mesélnek, hogy hogyan menekültek meg emberek a leleményesség és a gyors gondolkodás segítségével. A Perzsa nyelvleckék ezeknek a történeteknek az összegzése, tehát mondhatjuk, hogy van valóság alapja a filmnek.

Hirdetés

Az írónak, Wolfgang Kohlhaasének a háború után néhány évvel egy barátja mesélt el egy nagyon hasonló történetet. Kohlhaase adaptációjában másra kerül a hangsúly, de ezek a történetek mind megegyeznek abban, hogy szinte hihetetlenek – sokaknak rengeteg bátorság, szerencse, gyors gondolkodás és más emberek segítsége kellett ahhoz, hogy túléljék a fasiszták üldözését.

A rendező, Vagyim Perelman így beszél egy interjúban az emberi találékonyságról:

Szerintem hihetetlenül csodálatos az emberi találékonyság és az, hogy mire képes az emberi elme a túlélésért. Ez érezhető a forgatókönyvben is. Ahogy Gilles a rabok nevét egy új, idegen nyelv szavaivá változtatja, és ezáltal halhatatlanná teszi őket – ez a történet egyik legfontosabb része. A háborúban rengetegen nyom nélkül eltűntek, és a mai napig ismeretlen maradt a nevük, mert a nácik megsemmisítették a táborok nyilvántartásait.

A Perzsa nyelvleckék egy egyedülálló film a második világháborúról, az emberi leleményességről és a túlélésről.

Forrás: Cirko Film

Ha tetszett a filmajánló, kérlek oszd meg a közösségi oldaladon, hadd ismerjék meg a barátaid is!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

5 × négy =

Scroll to top